New York City

New York: Největší město USA

Historie New Yorku

Historie New Yorku se začala psát na začátku 17. století kdy Holanďané odkoupili za částku 60 guldenů od místního indiánského kmene ostrov Manhattan a založili zde svoji obchodní osadu.

Brooklin Bridge

Již v roce 1664 ji však pro sebe získali Britové a na počest pozdějšího anglického krále Jakuba, vévody z Yorku, ji pojmenovali New York. Významnou roli hrálo město už během americké války za nezávislost v letech 1773-1783, kdy sloužilo jako hlavní vojenské ústředí prezidenta George Washingtona. Zakrátko poté se New York stal největším městem a přístavem v USA.

V 19. a na začátku 20. století představoval New York vstupní bránu pro velké zástupy imigrantů, kteří směřovali do USA za snem o lepších ekonomických podmínkách. Město bylo jedním z hlavních center boje za zrušení otroctví, který vyústil v občanskou válku mezi severními a jižními státy USA v letech 1861-65. Zatímco kolem r. 1860 zde žil zhruba 1 milion obyvatel, kolem r. 1930 již jejich počet dosáhl 10 milionů, a New York se tak stal největší aglomerací na světě.

Velká hospodářská krize

V roce 1929 zažila newyorská burza tzv. „Černý čtvrtek“, kterým odstartovala světová ekonomická krize ve 30. letech. V menším měřítku se situace opakovala v září 2008, kdy vyhlásila krach významná americká investiční banka Lehman Brothers. Navzdory těmto finančním otřesům si zdejší čtvrť Wall Street udržuje status hlavního ekonomického centra světa.

V současnosti sídlí v New Yorku hlavní ústředí Organizace spojených národů. Pro siluetu města jsou charakteristické mrakodrapy, z nichž 48 přesahuje výšku 200 metrů. Od 11. září 2001 však mezi nimi chybějí 412 metrů vysoké věže Světového obchodního centra, které se staly terčem teroristických útoků. Dnešním starostou města je Michael Bloomberg, pod jehož vedením dochází k oživení ekonomiky a významnému zvýšení bezpečnosti obyvatel.

- Vybrat zájezd do New Yorku -

Užitečné údaje:

New York je největším městem ve Spojených státech. Nachází se na severovýchodě země v 10 metrech nadmořské výšky. Žije zde více než 22 milionů obyvatel (včetně metropolitních oblastí). V náboženství převládá křesťanství a římští katolíci. Městem protéká řeka Hudson. Úředním jazykem je angličtina. Platnou měnou je americký dolar.

Dále doporučujeme:

Chcete poznat na vlastní oči i další světově proslulá města? Vydejte se na poznávací zájezd. Mezi ty nejprodávanější dále patří zájezd do Barcelony, která je hned po Madridu druhým největším městem Španělska nebo také zájezd do Moskvy - do hlavního města Ruska, ve kterém žije více než deset milionů lidí (stejně jako v celé ČR).