New York City

New York: Největší město USA

Manhattan

Za vlastní srdce New Yorku je pokládán ostrov Manhattan s charakteristickou siluetou, kterou tvoří četné množství mrakodrapů.

Empire State Building

Nejznámější budovou na Manhattanu je bezesporu 443 metrů vysoká Empire State Building, postavená v roce 1931, z jejíž věže je úchvatná vyhlídka do úctyhodné vzdálenosti až 80 kilometrů. Donedávna však byla nejvyšším mrakodrapem ve městě budova známého Světového obchodního centra, přezdívaná „Dvojčata“, která se však 11. září 2001 stala obětí útoku teroristické organizace al-Káida, při němž zemřelo téměř 3 000 lidí. Dnes se toto místo na dolním Manhattanu označuje termínem „Ground Zero“ a najdete zde Národní památník (a zanedlouho také muzeum) připomínající tuto smutnou událost.

Světové finanční centrum

Manhattan představuje také nejvýznamnější finanční centrum světa. Nachází se zde proslulá Wall Street, kde sídlí mimo jiné nejdůležitější pobočka Federální rezervní banky a největší světová burza New York Stock Exchange. Kousek dál směrem na sever prochází proslulá ulice Broadway se 39 stálými divadelními scénami a s úžasně širokou nabídkou činoherních i muzikálových představení. Část Broadwaye zvaná Great White Way sousedí s náměstím Times Square, přezdívaným „křižovatka světa“. Svoje pobočky zde má mnoho prestižních světových firem a fasády všech domů jsou pokryty světelnou reklamou. Na náměstí se každoročně konají bouřlivé oslavy příchodu nového roku.

Ve střední části Manhattanu naleznete také rozsáhlý komplex Rockefellerova centra, jehož jméno je spjato s jednou z nejbohatších amerických rodin, která vlastnila ropnou společnost Standard Oil Company. Výstavba byla zahájena v r. 1928 a dnes je v jeho prostorách umístěno množství obchodních a zábavních institucí. Součástí je také největší budova divadla na světě Radio City Music Hall s kapacitou 6 200 diváků. Kousek odtud najdete komplex budov z bílého mramoru, který nese název Lincoln Center for the Performing Arts. Obsahuje mimo jiné Metropolitní operu, Newyorskou městskou operu, Newyorskou filharmonii či Jazzové centrum.

- Vybrat zájezd do New Yorku -

Užitečné údaje:

New York je největším městem ve Spojených státech. Nachází se na severovýchodě země v 10 metrech nadmořské výšky. Žije zde více než 22 milionů obyvatel (včetně metropolitních oblastí). V náboženství převládá křesťanství a římští katolíci. Městem protéká řeka Hudson. Úředním jazykem je angličtina. Platnou měnou je americký dolar.

Dále doporučujeme:

Chcete poznat na vlastní oči i další světově proslulá města? Vydejte se na poznávací zájezd. Mezi ty nejprodávanější dále patří zájezd do Barcelony, která je hned po Madridu druhým největším městem Španělska nebo také zájezd do Moskvy - do hlavního města Ruska, ve kterém žije více než deset milionů lidí (stejně jako v celé ČR).